لوگوی موسسه فرهنگی هنری تبلیغاتی کساء

علت استقبال از برخی کنسرت‌ها نبود اطلاعات و سلیقه است

رضا مهدوی کارشناس مجری بخش موسیقی «چشم شب روشن» دوشنبه شب میزبان بهروز صفاریان آهنگساز و تنظیم کننده موسیقی پاپ بود. صفاریان در ابتدای برنامه در سخنانی گفت: حضور در این برنامه با حضور شما و آقای صالح علا باعث افتخار برای من است، این برنامه را دوست داشتم و دلم میخواست در آن شرکت کنم. فکر می کنم نیاز زیادی به چنین برنامه هایی با محتوای محکم و زیرساختار داریم تا بتواند موسیقی را از وضعیت فعلی خود نجات دهد.

وی افزود: از سال 76 که استارت موسیقی پاپ با صداوسیما زده شد، اوایل اتفاقات خوبی برای من افتاد. آن زمان مدیریت موسیقایی بر این عرصه حاکم بود. به موزیکالیته یا محتوا با حضور اساتیدی چون فریدون شهبازیان اهمیت داده می شد.

معلوم نیست مارکت موسیقی ما از کجا تغذیه می شود

آهنگساز آلبوم «وقف پرنده ها» ادامه داد: آن زمان شاهد این بودیم که خوانندگانی چون محمد اصفهانی، خشایار اعتمادی یا دوستانی که دیگر اینجا نیستند، فعالیتشان را آغاز کردند و آنها هنوز به اعتقاد کارشناسان و مخاطبان جزو بهترین ها هستند و می توانند مارکت را به دست بگیرند. آن زمان انتخاب و مکانیزم درستی برای تشویق و ورود هنرمندان به این عرصه سیاست گذاری شده بود.

صفاریان تصریح کرد: بعد از آن اتفاق عجیب و چالشی که باعث شد جریان تغییر کند رخ داد و باعث نوسان آن جریان اولیه شد. اگر بخواهیم به امروز برسیم، حالا به جایی رسیده ایم که معلوم نیست مارکت موسیقی ما از کجا تغذیه می شود و بچه ها به هر جایی چنگ می زنند تا خودشان را پرزنت و کارشان را عرضه کنند. با سیاست هایی که اتخاذ شده به نوعی رسانه های غیرداخلی تقویت می شود! نمی دانم خودآگاه یا ناخودآگاه است. همه موسیقی رپ گوش می دهند و...

با رعایت چارچوب‌ها هم نمی‌توانیم ویدئو کلیپ در رسانه ملی داشته باشیم

وی اضافه کرد: انگار کیفیت و محتوا اولویت نیست و اگر رسانه ملی این اختیار را دارد، ما نیاز داریم در این زمینه از بخش های خصوصی کمک گرفته شود و صداوسیما نقش نظارتی داشته باشد. کارهایی که اهالی موسیقی انجام می دهند خارج از چارچوب آثاری که از صداوسیما پخش می شود نیست اما خواننده با نهایت رعایت چارچوب ها هم نمی تواند یک ویدئو کلیپ از خود در رسانه ملی نمایش دهد و این موضوع رسانه های غیرداخلی را تقویت می کند.

این آهنگساز گفت: برخی یکی دو قطعه مگاهیت درست می کنند و می روند، مثل علف هایی هستند که خشک می شوند و کسانی که از آنها نام بردیم درختان تنومندی هستند که همچنان استوار می مانند. شاید دلیل این موضوع هجمه شدید فضای سایبری باشد که تولید موسیقی را چند برابر کرده و 10 دقیقه بعد از تولید یک قطعه تمام جهان به آن دسترسی دارند. اگر ما مدیریتی را که تا سال 79 حاکم بود، هم اکنون داشتیم، اجازه داده نمی شد رسانه های خارجی برای موسیقی تصمیم بگیرند. اکنون وضعیت به گونه ای است که میان اجناس بدل، نمی توان جواهرات را تشخیص داد.

مثل محسن چاوشی کم داریم

صفاریان یادآور شد: خیلی از دوستانی که شانیت خود را حفظ می کنند و با این رسانه ها همکاری نمی کنند، به فراموشی سپرده می شوند و دیده نمی شوند و این یک اجحاف در حقشان است؛ کسانی که عمر هنری شان یک سال و دو سال نیست. کم داریم مثل محسن چاوشی که اگر تا به حال مانده، هم آدم مستحکمی است، هم ریشه های قوی دارد و دوستان خوبی مثل من دارد که می تواند خود را حفظ کند. خیلی از کسانی که حالا وجود ندارند، با یک ویدئو می توانند به بازار برگردند.

وی تأکید کرد: پس از پخش قطعه «گل هیاهو» با صدای آسرایی و تنظیم صفاریان، این هنرمند درباره آهنگسازی توضیح داد: گاه مردم فکر می کنند تمام صداهایی که در یک قطعه موسیقی شنیده می شود، کار آهنگساز است. آنها تنظیم کننده را با کسی که کار را میکس می کند اشتباه می گیرند. واژه ملودی برای آهنگساز استفاده می شود. تم و آوایی که روی شعر گذاشته می شود، ملودی و کار آهنگساز است. درباره این کار باید بگویم فریدون دوست بسیار خوب من است که صدای بسیار زیبایی دارد که او را خیلی دوست دارم، البته او در تمام مصاحبه هایش از همه چیز حرف می زند به جز من اما من درباره او حرف می زنم! شب گذشته او را دیدم و حالش خوب بود. این کار آخرین قطعه ای بود که برای آلبوم ساخته شدند، گرفتن مجوز برای این آلبوم سخت شده بود و همه روزهای پیچیده ای را پشت سر می گذاشتیم. این ترک در یک هفته ساخته شد. ما با هم یک آلبوم کار کرده بودیم و من آن آلبوم و جنس صدا را در این قطعه به بلوغ رساندم.

علت پر شدن بسیاری از کنسرت ها نبود اطلاعات و سلیقه است

آهنگساز آلبوم «دلقک» خاطرنشان کرد: این روزها در خیلی از مدارس اتفاقاتی می افتد و خانواده ها به بچه ها از پایه موسیقی را می آموزند البته اکثرا نوع آموزش صحیحی نمی بینند. توصیه می کنم خانواده ها به فکر آموزش آکادمیک فرزندانشان باشد. تا دیگر اینگونه نشود که سخیف ترین کارها هم با تبلیغ زیاد پذیرفته و کنسرت ها پر شوند. آثاری که عمر زیادی ندارند. علت پر شدن بسیاری از سالنهای کنسرت این است که افراد اطلاعات کافی از موسیقی و سلیقه ندارند.

شاید یک نفر، یک نفر و نصفی تهیه کننده موسیقی داشته باشیم

صفاریان در پایان این قسمت از «چشم شب روشن» گفت: شاید یک نفر، یک نفر و نصفی تهیه کننده در حوزه موسیقی داشته باشیم؛ کسی که جریان موسیقی را از ابتدا تا پایان مدیریت کند و آن را به موفقیت برساند، تهیه کننده است. همین پلی بک اجرا کردن روی صحنه کنسرت ها ناشی از همین تهیه کننده نداشتن ها است.

«چشم شب روشن» به تهیه کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح علا، شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می رود.

تاریخ انتشار: چهارشنبه, 11 مرداد 1396
تعداد بازدید: 170 بار